Często pytacie od czego zacząć.

Dzisiaj będzie w dużym skrócie:

1. Jeśli chcesz zacząć wielopieluchować, a Twoje dziecko nie ma jeszcze rozszerzanej diety lub ma się dopiero urodzić:

– spróbuj podpytać swojego lekarza o spodziewaną wagę dziecka (ewentualnie zapytaj swoich rodziców i teściów ile ważyłaś Ty i Twój partner na starcie, taka wiedza pomoże Ci dobrać odpowiednie pieluszki do wagi noworodka) – potrzebujesz wkładów, które będą trzymać w ryzach mleczną kupkę (Evoflaty, tetra, ewentualnie AIO w rozmiarze Newborn dla noworodka, na noc formowanki zwłaszcza jeśli dzidziuś lubi długo pospać)

– potrzebujesz około 12-20 warstw zmian na dobę dla noworodka, dla starszego dziecka oczywiście mniej (przemyśl co ile dni będziesz robić pranie i pomnóż ilość wkładów razy te dni. Pamiętaj, że pieluszki muszą mieć czas wyschnąć zwłaszcza, jeśli nie masz suszarki bębnowej. Tetra schnie najszybciej)

– potrzebujesz około 3-4 otulaczy wełniane lub 4-5 otulaczy PUL

– potrzebujesz klamerkę snappi (w razie zagubienia lepiej mieć 2 szt)

– potrzebujesz mieć gdzie przechowywać brudne pieluszki (wiadro, worek PUL, miska, cokolwiek, pamiętając że mleczne kupki raczej nie śmierdzą, ale jakiś tam swój zapach mają. Pieluch nie przechowujemy w szczelnych pojemnikach). Zarówno worki do wyściełania wiadra, jak i takie do zawieszenia czy też na wyjścia znajdziesz TUTAJ.

– potrzebujesz kupić proszek (NIE PŁYN) do prania białych ubranek

– potrzebujesz odkażacza do pieluch np. Nappy Fresh lub Baby Anthyllis

2. Jeśli chcesz zacząć wielopieluchować, a Twoje dziecko robi już stałe kupy:

– pamiętaj, że pieluszkę wielorazową (jednorazowe pieluszki też!) sprawdzamy czy jest zabrudzona średnio co 2h i w razie zabrudzeń natychmiast zmieniamy

– nadal możesz wybrać tetrę i składać ją w prostokąt jako wkład, możesz wybrać też inne wkłady chłonne (długie, ręcznikowe, prefoldy, system AIO, system SIO, wkłady z burtami, wkłady krótkie, formowanki)

– dziecko w wieku 6 do 12 miesięcy zużywa około 8-10 wkładów w dzień plus wkłady na noc (formowanki 1-3 szt), dziecko w wieku >12 miesięcy zużywa około 6-8 wkładów w dzień plus w wkłady na noc (formowanki 1-2 szt) — pamiętaj, że to tylko uśredniona liczba wkładów. Każde dziecko jest inne i może potrzebować mniej lub więcej zmian pieluszki w tych okresach życia.

– potrzebujesz minimum 4-5 warstw nieprzepuszczających wilgoci (otulacz Pul lub wełniany)

– potrzebujesz klamerkę snappi w rozmiarze 2, jeśli masz zamiar używać tetry składanej w origami lub Evoflatów (przy uciekających ośmiornicach jest to ryzykowne, ale da się)

– potrzebujesz przechowywać w czymś brudne pieluszki (po kupce lub zębowych sikach mogą zalatywać smrodkiem lecz nie ma tragedii, są na to sposoby),

– potrzebujesz proszku do prania oraz odkażacza

– opcjonalnie potrzebujesz papierków do łapania kupki np. Disana

Krótko o wkładach: w dużym uproszczeniu wkłady 2warstwowe nadają się dla malutkich dzieci (pi razy drzwi) do około 2 miesiąca życia, wkłady 3warstwowe (też pi razy drzwi, zależy jakiego masz sikuna w domu) nadają się dla dzieci od 3 do 10 miesiąca życia, wkłady 4warstwowe nadają się od około 9 miesiąca życia wzwyż.

Wkłady z mikrofibry lub szumnie nazywane bambusowo-węglowe (z szarym polarkiem na zewnątrz) nadają się do mycia podłogi i/lub okien. Jeśli takie posiadasz, możesz spróbować owijać je tetrą lub dokładać do nich inne wkłady. Grubość wkładów należy dobrać do wagi dziecka. Jeśli masz wątpliwości jakiej grubości wkłady wybrać, przed zakupem zapytaj w AIOSHOP przez messenger.

Post ma charakter poglądowy, bo oczywiście każdy z tych punktów można rozwinąć i napisać o nim rozprawkę, jednak mam nadzieję, że to pomoże którejś z Was zacząć pieluchować.

Jeśli wpis okazał się dla Ciebie pomocny i masz ochotę w zamian za te treści postawić mi ciepłą kawkę to TUTAJ się rozsiadłam i serdecznie Ci dziękuję!